Drevený záhradný nábytok sa krásne vyníma v pergole, záhradnom altánku aj na terase. Musíte mu ale venovať dostatočnú starostlivosť. On sa vám potom odmení dlhou životnosťou a zachovalým vzhľadom. Poradíme vám, ako ošetriť záhradný nábytok, aby bol ozdobou vášho domova.
Je jasné, že vonku trpí drevený nábytok oveľa viac než vo vnútri. Akonáhle teda začne byť škaredé počasie a vy viete, že terasu či pergolu nebudete pár mesiacov užívať, upracte nábytok do záhradného domčeka alebo technickej miestnosti. Pokiaľ nemáte miesto, prikryte ho aspoň nepremokavou plachtou. Odporúčame plachtu, ktorú možno stiahnuť povrázkom. Zabránite tak nafúkanie snehu na nábytok.
Podľa nosa poznáš kosa. A podľa druhu dreva spoznáš, čím ošetriť záhradný nábytok. Dôležité je aj ako často ho ošetrovať. Odborníci odporúčajú ošetrovať drevený záhradný nábytok minimálne raz za sezónu. A ako spoznáte, že je na údržbu najvyšší čas? Na nábytku sa objavujú vlasové prasklinky a voda sa vpíja do dreva, namiesto aby z povrchu stekala. Na prvú ochrannú vrstvu používajte vždy prostriedok, ktorý ste zakúpili u predajcu nábytku.
Teak:
- používajte špeciálne čistiace a ochranné prostriedky na teakové drevo
- po umytí povrch nábytku vždy poriadne opláchnite čistou vodou
- ak použijete teakový olej, časom stmavne (zachytáva nečistoty)
Severská borovica:
- povrch umyte vodou so saponátom, opláchnite čistou vodou a utrite
- odporúčame povrch pravidelne regenerovať špeciálnym olejom
- obnova povrchu je nutná iba po niekoľkých sezónach
Meranti:
- vyžaduje pravidelné čistenie vlažným mydlovým roztokom
- ošetrovanie teakovým olejom zaistí stálofarebnosť nábytku
- prvý ochranný náter preveďte najneskôr do 1 mesiaca od zakúpenia
Ratan:
- nevystavujte ho dažďu ani vysokým teplotám, inak dôjde k trvalému poškodeniu
- povrch stačí nalakovať bezfarebným lakom, aby vynikla jeho prirodzená krása
- dobrou náhradou je umelý ratan, ktorý je bezúdržbový a má dlhú životnosť
Pokud teda viete, z akého dreva je váš záhradný nábytok a máte vyhovujúce čistiace a ochranné prostriedky, ide sa na to. Kvalitný teakový olej zabráni nielen hĺbkovému znečisteniu nábytku, ale predovšetkým jeho vysychaniu a praskaniu. Frekvencia olejovanie záleží vždy na podmienkach, ktorým nábytok vystavujete.
Teakový olej nanášajte vždy na očistený a dokonale suchý povrch. V tenkej vrstve a po smere drevených vlákien. Používajte kvalitný štetec s prírodným vlasom, aby nezanechával stopy. Prvú vrstvu nechajte vsiaknuť (najlepšie cez noc), a potom pokračujte druhou vrstvou.
Drevený nábytok môžete ošetrovať tiež voskom. Jeho aplikácia je ale o niečo zložitejšie. Nanáša sa handričkou krúživými pohybmi medzi vlákna dreva. Potom pozdĺžnymi pohyby vosk vyhladíte. Druhú a ďalšiu vrstvu nanášajte pomocou oceľovej vlny. Takto je nutné naniesť minimálne 4-5 vrstiev. Nábytok získa krásny zamatový vzhľad.